Český strážce přírody: Zpráva z Kostariky 2024

V říjnu 2024 jsem přijal výzvu stát se členem speciální „Operace Ranger“ Justice for Nature do Kostariky. Přihlásil jsem se na první vypsaný termín – vánoční misi. Neměl jsem nikoho, kdo by mi dokázal sdělit, jaké to bude a co mě čeká. Vypravit se přes půl světa, to chce kuráž a nenechat se odradit.
V pátek 13.12.2024, což je krásné datum, jsem po ránu vyrazil z domu v Ostrově u Macochy a vydal se na velmi dlouhou cestu. Cestoval jsem vlakem do Břeclavi, kde jsem se potkal s Davidem, který se rovněž podobné akce účastnil poprvé. Dlouhý let z Vídně byl rozdělen na tři části s mnohahodinovým čekáním na další spoj.
Na sever Kostariky do města Liberia jsme dorazili až v neděli ráno kvůli sedmihodinovému časovému posunu.
Prvních deset dnů jsme strávili v Národním parku Santa Rosa na severu země. Období sucha bylo slunečné, teplota vzduchu dosahovala 28 °C. Podnikli jsme čtyřdenní plavbu na moři s místním biologem Frankem Garitou, který monitoruje výskyt velryb jak na pacifické straně, tak i na karibském pobřeží. Celkem jsme nafotili dvanáct velryb s mláďaty. Na moři jsme zažili i silný vítr o síle 40 uzlů a bojovali s velkými vlnami. Kapitán lodi má ale více než dvacetiletou praxi na moři, takže nás bezpečně dopravil do zátoky. Kvůli silnému větru každý člen posádky držel dvouhodinovou noční hlídku a sledoval na námořní navigaci, zda kotvíme na stejném místě a můžeme v klidu spát až do rána.
Podařilo se nám také nafotit podezřelou rybářskou loď v zátoce Santa Elena, která je součástí národního parku. Pořízené záběry jsme předali správcům parku, kteří následně podnikli potřebné kroky.
Na základě naší intenzivní monitorovací činnosti a předávání informací vedoucímu rangerů chráněné oblasti Guanacaste (více chráněných území a národních parků, zapsaná na seznam UNESCO) byly zorganizovány hlídkové akce rangerů s pobřežní stráží. Výsledkem bylo zadržení rybářské lodi z Nikaraguy, která nelegálně lovila v kostarických vodách a v chráněném území. Skvělá práce rangerů a pobřežní stráže! Jsme hrdí na spolupráci s místními rangery, protože vidíme, že naše práce má smysl.
Další dny jsme se zaměřili na průzkum mangrovových lesů.
Později jsme se přesunuli do rezervace sousedící s NP Tapantí. Zde jsme si uvědomili, co znamená být v deštném pralese – vzdušná vlhkost byla extrémní, teplota vzduchu dosahovala 24 °C.
Následný přesun na panamské hranice do NP La Amistad nám trval dvanáct hodin. Jediná silnice vede přes horské sedlo ve výšce 3200 m n. m. – sto kilometrů se zde jede i čtyři hodiny.
V NP La Amistad jsme se věnovali výměně fotopastí a večer jsme na počítači obdivovali záběry divokých zvířat. Bydleli jsme na terénní stanici místních rangerů, kteří mají ke své práci kvalitní materiální zázemí. Bohužel, stejně jako všude na světě, mají nízké platy, což je smutné, protože na ochranu přírody se vynakládají jen omezené prostředky, zatímco do jiných odvětví proudí mnohem více financí.
Místní rangeři, po shlédnutí našich záběrů, které jsme jim předali pro další využití v národním parku, nám také ukázali, jak zabavili dřevo z nelegální těžby. V Kostarice je jakákoliv těžba dřeva bez předchozího povolení trestná kvůli ochraně půdy před erozí.
Odlet ze San José byl naplánován na 31. 12. 2024, přílet do Evropy 1. 1. 2025. Závěrem chci říct, že za celých dvacet dní, kdy jsem cestoval, jsem se měl báječně. Společně s lidmi z Justice for Nature jsem se stravoval vegetariánsky, přibral jsem dvě kila a nabral svalovou hmotu. Ne vždy nám přálo počasí, také jsme zmokli. Pro někoho by to mohlo být fyzicky náročné, ale mě tato cesta velmi obohatila. Za sebe tento program jednoznačně doporučuji!
Mirek Kotol, strážce CHKO Moravský kras
Doporučujeme na doplnění informací článek: MILAN JEGLÍK o
nelegálním pytláctví a monitorování velryb v Kostarice
https://www.hedvabnastezka.cz/milan-jeglik-o-nelegalnim-pytlactvi-a-monitorovani-
velryb-v-kostarice/
0 komentářů